Czy trening siłowy hamuje wzrost?

19 sierpnia 2024

TRENING SIŁOWY A WZROST

Żeby nie budzić kontrowersji – będę prawie bezczelnie cytował książkę pod redakcją Jana Górskiego pt.: "Fizjologia wysiłku i treningu fizycznego".

Wiem, że większość ludzi popierających mit szkodliwości treningu siłowego u dzieci i młodzieży tak naprawdę sama nie wie, dlaczego propaguje ten pogląd. Stąd też rozwieję mity, a w efekcie... ludzie ci będą mogli opowiadać wszystkim dookoła PRAWDĘ zamiast MITU, który usłyszeli od innego kolegi, taty, trenera czy wuefisty.

"Z ostatnich doniesień dotyczących fizjologii wysiłku jednoznacznie wynika, że trening siłowy nie powinien być zarezerwowany jedynie dla sportowców, którzy osiągnęli już dojrzałość fizyczną (po okresie skoku pokwitaniowego). Ten stary, jak się okazało, mylny pogląd wynikał m.in. z niezrozumienia i niewłaściwej interpretacji danych zebranych w latach 70. i 80. ubiegłego wieku."

Raporty, które zostały niewłaściwie odczytane przez środowisko trenerskie pokazywały kontuzjogenność podczas treningu siłowego, jednak nie brały pod uwagę rodzaju tego treningu. Kontuzje zachodziły w sportach takich jak trójbój siłowy czy podnoszenie ciężarów a nie podczas wszechstronnego treningu siłowego, jakim pozwolę sobie nazwać trening siłowy w przygotowaniu motorycznym.

"Obecnie twierdzi się, że ryzyko wystąpienia urazu związane z treningiem siłowym jest podobne u dzieci i u osób dorosłych. Naturalnie zagrożenia wynikające z NIEWŁAŚCIWIE prowadzonego treningu siłowego u dzieci i u osób dorosłych są różne. NIEADEKWATNE DO ROZWOJU FIZYCZNEGO obciążenia mogą powodować u dzieci uszkodzenia nasad kości długich." (wytłuszczenia dodane)

... czyli wielokrotnie słyszane: "nie dźwigaj, bo nie urośniesz" wynika ze ŹLE PROWADZONEGO treningu siłowego a nie – z prowadzenia treningu siłowego. Co więcej, PRAWIDŁOWO PROWADZONY trening siłowy może nawet wpływać pozytywnie na wzrost i rozwój kości ale...o tym później!

"Znamienne jest to, że do tej pory w literaturze nie zarejestrowano uszkodzenia płytki wzrostowej u dzieci i młodzieży objętych odpowiednim, profesjonalnym szkoleniem. Reasumując, można stwierdzić, że zdecydowana większość urazów u dzieci jest spowodowana niewłaściwą techniką podnoszenia ciężarów, stosowaniem maksymalnego obciążenia lub brakiem kwalifikacji osoby nadzorującej."

A teraz smaczek:

"Według statystyk trening siłowy prowadzony u dzieci niesie za sobą mniejsze ryzyko wystąpienia urazu niż trening piłkarski: w jednym z badań wykazano, że na 1576 urazów, które wystąpiły u aktywnych dzieci, 7% było związanych z treningiem siłowym (złe prowadzenie), a aż 19% z uprawianiem piłki nożnej i 15% - koszykówki."

-

"Obecnie uważa się, że trening siłowy jest nieodzowny od najmłodszych lat szkolenia zawodnika. Odpowiednio prowadzony przygotowuje młody organizm do znacznych wyzwań, jakie stawia mu profesjonalny sport. Ogranicza występowanie urazów w dorosłym życiu sportowca. (…) paradoksalnie, unikanie treningu siłowego w okresie dzieciństwa powoduje zwiększenie ryzyka uszkodzenia kości, stawów i tkanek miękkich."

Tak się składa, że kontrolowane obciążanie układu kostnego sprzyja ZWIĘKSZENIU MINERALIZACJI kości (kości są gęstsze). Zmniejsza to na przykład ryzyko złamań.

Odpowiedni trening siłowy pośrednio zwiększa produkcję hormonów odpowiedzialnych za wzrost – zarówno mięśni jak i wzrost ciała – co świadczy o POZYTYWNYM lub, w najgorszym wypadku, neutralnym wpływie treningu siłowego na osiągany wzrost.


Podsumowanie

  • "nie trenuj za szybko, bo nie urośniesz" to MIT

  • literatura naukowa nie odnotowała ani jednego przypadku uszkodzenie nasad kości długich podczas stosowania kontrolowanego treningu siłowego (a to one są odpowiedzialne za wzrost)

  • niebezpieczny dla rozwoju młodego sportowca jest NIEWŁAŚCIWE wykonywanie ćwiczeń siłowych

  • uprawianie piłki nożnej jest 3 razy bardziej niebezpieczne niż trening siłowy (nie pozostaje nam nic, tylko zabronić dzieciom uprawiania tego sportu…)

  • trening siłowy w wieku młodzieńczym wpływa na wzrost mineralizacji kości


Jeżeli choćby myślisz o tym, aby z polskiego podwórka “wskoczyć” kiedyś w profesjonalne granie, to trening siłowy powinien stać się nieodzowną częścią Twojego planu treningowego.

Pytanie brzmi: co z tym zrobisz?



Kuba Seweryn

#nwsp

Zapisz się na newsletter

Nie przegap żadnych nowości od Gamechange. Podaj swój email i otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach na blogu, książkach i eventach prosto na swoją skrzynkę!

Zapisz się na newsletter

Nie przegap żadnych nowości od Gamechange. Podaj swój email i otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach na blogu, książkach i eventach prosto na swoją skrzynkę!